Buscapon Plus Nerede Kullanılır,Kullanım Şekli ve Kullanıcı Yorumları Nasıldır?

Buscapon Plus Nerede Kullanılır,Kullanım Şekli ve Kullanıcı Yorumları Nasıldır?
21 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 16.752 kez okundu.

Bu yazımızda sizlere buscopan hakkında ihtiyaç duyulan tüm bilgileri vermeye çalışacağız. Buscopan plus spazm giderici grupta yer alan oldukça iyi sonuçlar veren bir ilaçtır diyebiliriz. İlacın sindirim, üreme ve boşaltım sistemlerinde meydana gelen spazmları ortadan kaldıran bir etkisi bulunur. Spazmdan kastedilen şey en genel haliyle ağrılı olan kasılmalardır. Yani bu tür kasılmalarda farklı bir ağrı durumu söz konusu olur. İlaç beyaz renkte, yuvarlak ve draje şeklindedir. Hava almaz bir şekilde eczanelerde kullanıma sunulur. Aşağıda bu ilaçla ilgili olarak pek çok bilgiye yer verdik. Bu bilgiler ışığında ilacı daha doğru ve bilinçli bir şekilde kullanmak mümkündür. Ancak en net bilgiler her zaman doktorunuz da ya da eczacınızda mevcuttur. Bu konu hakkında diğer ayrıntılara bakalım.

Buscopan Plus 10 Mg Nedir? Nasıl Bir İlaçtır?

 

Bu ürün bu kadar sık kullanım alanı olan bir ilaç olduğu için kişilerin aklına ilk olarak Buscopan nedir diye sormak gelir. Bu ilaç idrar kesesi, idrar yolları, bağırsak, mide, safra kanalları ve üreme organları gibi yapılarda meydana gelen şiddetli ve ani spazmları yani kasılmaları gidermede etkilidir. Buscopan ne ilacı diye sorulduğunda buna en uygun cevap spazm giderici olduğudur. Beyaz ve yuvarlak şekle sahip olan ilaç 10 miligramdır. Kutu içerisinde 20 adet olarak satılır. Yeşil beyaz renklerden oluşan kutusunda ve hava almayacak şekildedir. Bu ilaç tek bir organda veya sistemde etkili olan bir ilaç değildir. Birden fazla organ ya da sistemde etkili olabilir.

 

 

Buscopan Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

Kişiler genel olarak Buscopan ne işe yarar sorusunu sorarlar. Bizler de bu sorunun cevabını oldukça ayrıntılı bir şekilde vermeye çalışacağız. Bu sayede ilacın doğru bir şekilde kullanılmasına katkı sağlarız. Bu formülün kullanılabileceği durumlar;

 • Aşırı bir kasılmayla seyreden karın ağrısında
 • Yoğun böbrek taşı ağrısında
 • Üreme organlarındaki şiddetli spazmlarda
 • Adet dönemi ağrılı kasılmalarda
 • Doğum anında oluşan yumuşak doku spazmlarında
 • Bağırsak sancısında ve ağrısında
 • Mide sancısında ve ağrısında
 • Safra kesesi kaynaklı spazmlarda
 • Sindirim sistemiyle ilgili spazmlarda, sancı veya ağrılarda

Buscopan yukarıda sayılan durumlarda hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Bu ilacın oldukça iyi bir kas gevşetici özelliği vardır. Kişiler herhangi bir nedenden kaynaklı olarak bu sistemlerde sorun yaşarlarsa doktor kontrolünde bu ilacı güvenle kullanabilirler.

 

 

Buscopan Etken ve Yardımcı Maddeler

 

İlaçtaki etken madde var olan sorunların ortadan kalkmasını sağlayan maddedir. Yani etken maddenin gücüne göre sonuç alma olasılığı da artar. İlacın etken maddesi Hiyosin-N-butilbromür ismini taşır. Yardımcı maddelerse; tartarik asit, sükroz, stearik asit, dibazik kalsiyum fosfat, nişasta, povidon, akasya, talk, propil ve çözülebilen mısır nişastasıdır.

 

 

Bu İlacı Kullanmaya Başlamadan Evvel Bilinmesi Gerekenler

 

 • İlaç içerisinde yer alan maddelerden birine ya da birilerine alerjisi olan kişiler bu ürünü kullanmamalıdırlar.
 • Bu ilaç altı yaş altındaki çocuklara kullanılmamalıdır.
 • Hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınlar bu ilacı kullanmamalıdırlar.
 • Kişinin kalp atış sayısını etkileyen bir rahatsızlığı varsa böyle kişilerin bu ilacı kullanmaları tavsiye edilmez.
 • İlacın terleme azaltıcı bir özelliği vardır. Bu nedenle ateşli rahatsızlıklarda oldukça tedbirli bir şekilde ve doktor kontrolüyle kullanılmalıdır.
 • Sindirim sistemini yavaşlatıcı etkidedir. Bu sebeple bağırsaklarında enfeksiyon olanlar bu ilacı oldukça tedbirli bir biçimde kullanmalıdırlar.
 • Kabızlık, prostat büyümesi veya tiroit büyümesi gibi durumlara sahip olan kişiler bu ilacı dikkatli bir şekilde kullanmalıdırlar.
 • Gözlerde glokom denilen rahatsızlığı olan kişiler bu ilacı çok tedbirli bir şekilde kullanmalıdırlar.
 • Kişilerde kronik alkol problemi, Hepatit B-C, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklar varsa böyle kişiler bu ilacı kullanmamalıdırlar.

Buscopan Kullanım Şekli İle İlgili Bilgiler

 

İlacın kendi etkisi ne kadar olumlu olursa olsun ilacın doğru bir şekilde kullanılmaması var olan etkiyi azaltır. Pek çok ilaç yanlış kullanıldığı için fayda sağlamaz. Bizler de ilaç kullanımının doğru bir şekilde yapılabilmesi için gerekli olan detayları maddeler halinde açıkladık.

 • Bu formül ile ilgili olarak doktorunuz size bir kullanım şekli sunduysa, ilaç doktorun söylediği şekilde kullanılmalıdır.
 • Buscopan 10 mg drajeyi yetişkin kişiler günde 3 defa, 1-2 draje kullanırlar.
 • 6-12 yaş arası çocuklar bu ilacı günde 3 defa 1 tane kullanırlar.
 • Kişiler doktor önerisi olmadan 10 miligramdan daha yüksek doz kullanmamalıdırlar.
 • İlaç çiğnenmemelidir. Ağız yoluyla alınmalı ve bol su içilmelidir.
 • Kullanılması gereken doz unutulduysa ancak hemen akla geldiyse, ilaç hemen alınabilir. Ancak kullanılması gereken doz unutulmuş ve diğer dozun zamanı gelmişse o zaman unutulan doz kullanılmamalıdır. Yani unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç alınmamalıdır.
 • İlacı kullanmanız gerekenden daha fazla bir dozda kullandıysanız nefes almada zorluk, ağız kuruluğu ya da geçici görme bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu durumda doktor ya da eczacınızla iletişime geçmelisinizdir.

İlacın Çocuklarda Kullanımı

Buscopan altı yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. (Tavsiye edilmez)

İlacın Yaşlılarda Kullanımı

50 yaş üzerinde olan kişiler için herhangi bir özel durum yoktur. İlaç için normal kullanıma tabidirler.

İlacın Hamile ve Emzirenlerde Kullanımı

Hamile ya da emziren kişilerde farklı yan etkilerin ortaya çıkmasına karşı tedbirli olmak gerekir ve bu kişilerde ilaç kullanılmamalıdır. Hamile olduğunu fark eden kişiler ilaç kullanımını direk bırakarak, bu durumu doktoruna mutlaka bildirmelidirler.

İlacın Diğer İlaçlarla Kullanımı

İlaçların başka ilaçlarla bir arada kullanılıp kullanılamama konusu oldukça önemlidir. Çünkü ilaçlar birbirleriyle etkileşime girebilirler. Sizlerin de kullandığınız başka ilaçlarınız varsa, bu ilaçları mutlaka doktora bildirmeniz gereklidir. Antidepresan grubundaki ilaçlar, antihistaminik ilaçlar, kinidin, amantadin, dizopramid ve beta-adrenerjik isimli ilaçlar etkileşime girebilen ilaçlardır. Özellikle bu sayılanlarda biri kullanılıyorsa bu durum mutlaka doktora bildirilmelidir.

 

Buscopan Yan Etkileri(Zararları) Nelerdir?

 

Kullanımında ortaya çıkabilecek yan etkilerin görülme sıklığı çok çok azdır. Bahsedilen riskler %1 ve daha da aşağısı için geçerli olur. Kullanımında ortaya çıkabilecek yan etkiler aşağıdaki gibidir:

 • Görmede bulanıklık meydana gelmesi
 • Ağız kuruluğu ve deride oluşan reaksiyonlar
 • Aşırı duyarlılık olması, alerji
 • Yüzde kızarma durumu ve kan basıncında düşme
 • İdrar kesesinde biriken idrar sorunu ve idrar yaparken zorluk yaşanması
 • El-ayak aşırı terlemesi
 • Baş dönmesi, baygınlık hissi, kaşıntı, deride döküntü, yutkunmanın zor hale gelmesi, yüz ve dudakta şişme

 

 

Saklama(Muhafaza) Koşulları Nasıl Olmalıdır?

 

Çocukların görmeyeceği ve erişemeyeceği yerde, ambalajının içinde ve paketin delinmeye karşı korunaklı olduğu bir alanda saklanmalıdır. İlaç 25 derece oda sıcaklığında muhafaza edilebilir. Aşırı yüksek ya da aşırı aşağı alanlarda ilacın bozulma riski vardır. Son tarihi geçmiş olan ilaçlar asla kullanılmamalıdır. Buscopan Zentiva Sağlık Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş tarafından İstanbul’da üretilir. İlaç ruhsat sahibi Boehringer Ingelheim İtalyan firmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Benexol B12 Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Güncel 2022 Fiyatı Ne Kadardır?

 

İlaç reçeteli veya reçetesiz bir şekilde eczanelerden temin edilebilir. İlaç reçeteli alındıysa ilacın büyük miktarını sigorta karşılar, geri kalan az kısım eczaneye ödenir. Buscopan plus 30 tablet fiyatı 26,88 TL dir. İlaç eczane dışında başka bir yerde bulunmaz. Bu fiyatta daha yüksek fiyata satan yerlerden de alınmamalıdır.

 

 

 Eş Değerleri (Muadilleri) ve İsimleri

 

Aynı etken maddeye yani aynı etkiye sahip olan ilaçlara muadil ilaçlar denir. Bulunamadığı zaman muadil ilaçlar onun yerine kullanılabilirler. İşte Buscopan muadili olan ilaçlar:

 • Spazmol plus tablet (6,63 TL)
 • Molit plus (24,89 TL)
 • Buscopan plus 30 film tablet (20,09 TL)

 

 

En Çok Sorulan Sorular ve En Doğru Cevaplar

 

Soru 1: İshal yapma gibi bir yan etkisi var mıdır?

Cevap 1: Çok az da olsa ishal yapma durumu vardır. Fakat bu oldukça küçük bir ihtimaldir.

Soru 2: Adet ağrım için kullanmak istiyorum. Acaba adet gecikmesine etki eder mi?

Cevap 2: Bu konuyla ilgili net bir bilgi saptaması yoktur. Klinik çalışmalarda adetin gecikip gecikmeyeceğiyle alakalı bir bilgi saptanamamıştır.

Soru 3: Kullanıldıktan ne kadar süre sonra etki eder?

Cevap 3: İlaç kullanıldıktan ortalama 45 dakika sonrasında etkisini göstermeye başlayacak ve var olan spazmları yok edecektir.

Soru 4: Uyku yapar mı? Yola çıkarken ilacı kullanmak tehlikeli mi?

Cevap 4: Buscopan kas gevşetici özelliği olan bir ilaçtır. Bu nedenle uyku yapma ihtimali bulunur. Araba kullanacak kişilerde sorunlar ortaya çıkarabilir.

Soru 5: İlaç kabızlık yapar mı?

Cevap 5: Kişiden kişiye değişen bir ihtimal olmakla beraber ilaç kabızlığa neden olabilir.

Madecassol Ne İşe Yarar,Fiyatı Ne Kadardır,Kullananların Yorumları

 

Kullanan Kişilerin Yorumları ve Yaşadıkları Tecrübeler

 

Buscopan kullananlar ilaçla alakalı olarak neler yaşadıklarını anlatmışlardır. Yapılan yorumlar sizlere de yol gösterici niteliktedir. İşte yapılan yorumlar:

K diyor ki: Aşırı derecede adet sancım vardı. Tesadüfen arkadaşım bu ilacı önerdi ve ben de kullanmaya başladım. Kısa bir süre sonra sancım geçti ve epey rahatladım. Evde sürekli bulundururum ve adet sancısıyla ilgili sıkıntı yaşadığımda kullanırım.

A.D diyor ki: Bir keresinde aşırı bağırsak spazmı yaşadım. Bu ilacı denedim ve kısacık bir süre sonunda ilaç spazmı ortadan kaldırdı. Yukarıda anlatılanlara katılıyorum.

T.K diyor ki: İlacı pek çok defa kullandım. Etkili bir ağrı kesici olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca herhangi bir yan etkiyle karşılaşmadım. Her evde olması gereken bir ilaç. Mide, böbrek ve bağırsak gibi bölgelerde olan sıkıntıları gidermede oldukça etkili.

R.Ç diyor ki: Oldukça şiddetli bir karın ağrısı yaşadım. O kadar ki ölecek gibi hissettim. Hemen ilacı kullandım. Yarım saat kadar sonra hiçbir ağrım kalmadı. Bu ilacı mide ya da bağırsak sorunumda ağrı kesici olarak kullanıyorum. Oldukça memnun kaldım.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git