Dolgit Krem Hakkında Tüm Kafanıza Takılan Sorular ve Cevapları

Dolgit Krem Hakkında Tüm Kafanıza Takılan Sorular ve Cevapları
31 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 4.772 kez okundu.

Dolgit krem vücutta ortaya çıkan ağrıların tedavisinde kullanılan bir kremdir. İçinde bulunan İbuprofen ağrı kesici ve iltihap gidericidir. Bu kremin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kremler dahil bütün ilaçlar mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Dolgit ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, fazla kullanıldığı zamanlarda ne gibi durumlar ortaya çıkar konularına bu yazıda değinmeye çalıştık.

 

Dolgit Krem Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Dolgit merhem içinde bulunan etken maddesi ile iltihap giderici ve ağrı kesici özellik gösterir. İbuforen, ağrı, iltihap ve ateşlenmelerde kısa sürede çözüm sağlayan bir maddedir. Özelikle ödem giderici etkisi geniş bir hastalık alanında kullanılmasını sağlar. Krem ise harici olarak uygulanır. Lezyon oluşan bölgeye sürülerek hastalığın etkilerini geçirmeyi hedefler. Krem kısa sürede etkisini göstererek hastanın rahatlamasını sağlar. Bu krem haricen kullanılır ve belirli yaşların altında kullanılmasına izin verilmez. Dolgit krem sivilce, egzama gibi deri hastalıkları üzerinde etkisi olan bir krem değildir. Bu nedenle özellikle açık yaralı bölgelerde kullanılması sakıncalı olabilir. Aksi belirtilmedikçe kremin bu bölgelerde kullanımına dikkat edilmelidir.

 

 

 

Dolgit Krem Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

 • Adale romatizması
 • Artroz olarak tanımlanan ağrılı eklem hastalıkları
 • Omurgada ve diğer eklemlerin iltihaplanmasına yol açan romatizmal hastalıklarda
 • Eklem içi, sinir, sinir kılıfları, tendon ve eklem çevresi iltihaplarında
 • Omuz sertliğinde
 • Bel ağrısı ve siyatikte
 • Lumbago sorununda
 • Spor ve kaza yaralanmalarında oluşan burkulmalarda

 

 

 

Etkin ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

 

Kremin her  100 gramı 5 gram ibuprofen içerir. Bu kremin etkin maddesidir. Yardımcı maddeleri ise 1,2-propandiol, para-hidroksibenzoik asit metilesteri sodyum tuzu, orta zincirli dallanmış trigliseridler, gliserol monostearat, polioksietilen-30-stearat, polioksietilen-100-stearat, aluminyum stearat, ksantan zamkı, lavanta esansı, neroli esansı, deiyonize su’dur.

 

Dolgit Krem Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Dolgit kremin kullanım şeklini doktor belirler. İlaç sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde ve hafif hareketlere masaj yaparak sürülür. Günde 2-3 kez sürülebilir. Bu ilacın kullanımı sırasında iyice emilmesine dikkat etmek gerekir.

Hamilelik, emzirme, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk varsa mutlaka doktorunuza danışınız. 14 yaşından küçük çocuklarda ise kullanmayınız. Çocukların bu ilaca temas etmesi bile sakıncalıdır.

 

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 1. İlacın etken maddesine karşı alerjisi olanların bu ilacı kullanmaları önerilmez.
 2. Bu cilt ürünü sürüldüğü bölgede şişlik ve ağrıyı keser. İltihap önleyici ve ağrı kesicidir.
 3. Astım, mide ülseri, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon hastaları bu ilacı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.
 4. İlacın gözlere temasından kaçınılmalıdır.
 5. 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 6. Krem sürüldükten sonra bir saat kadar bölgenin yıkanmaması, banyo ve duş yapılmaması gerekir.
 7. Krem sürüldükten sonra bir iki dakika kuruması beklenmelidir.
 8. İlacın sürüldüğü dönemlerde güneş koruyucu, losyon, böcek kovucu ve diğer kozmetik ürünler kullanılmaz.
 9. Enfeksiyon, egzama, açık yara, isilik, kabarıklık, yanık olan bölgelere sürülmez.
 10. Bu ilaç sürülen deriye çocuklar temas etmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Tüm Cilt Kremleri İçin Tıklayınız.

 

 

 

Dolgit Krem Yan Etkileri Nelerdir?

 

İlacın sürüldüğü bölgede şu etkiler oluşmuş ise dikkat edilmesi gerekir;

 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Kabarıklık
 • Şişme
 • Deride hassasiyet

Alerjik reaksiyonların şiddetine göre ilacın kullanılmasına ya da kesilmesine karar verilebilir. Doktorunuz bu konuda en doğru değerlendirmeyi yapacaktır. Bundan daha yoğun etkiler beklenmez ancak oluşması halinde ilaç kullanımı bırakılmalıdır.

Dolgit Krem 2022 Fiyatı Ne Kadardır?

 

Dolgit krem fiyatı 19.43 TL’dir. İlaç SGK tarafından karşılanan bir ilaçtır. Doktor tarafından reçete edildiği takdirde katılım payı ile alınabilir. Sadece eczanelerde bulunmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş ya da yırtık kutusu olan ürünleri kesinlikle satın almayın.

 

 

 

Dolgit Krem Saklama Koşulları

 

25 derecenin altında, çocukların ulaşamayacağı bir yerde, güneş ışıklarından ve sıcaktan korunarak saklanması gerekir. İlaç son kullanma tarihine kadar kutusunda saklanabilir. Son kullanma tarihi geçen ilaçların canlılara temas etmeyecek şekilde imha edilmesi gerekmekte.

Sivilceler İçin En Etkili Krem Hangisidir?

Bu İlacın Muadilleri (Eş değerleri) Nelerdir?

 

Çeşitli durumlarda bu ilaçtan başka aynı özellikte neleri deneyebilirim derseniz aşağıdaki ürünler bu ürünle aşağı yukarı aynı etkileri sağlayacaktır. Muadilleri oldukça çok olan bir cilt kremdir. İşte isimleri;

-ARTRIL jel %5 40 gr jel

-GEROFEN %5 jel 40 gr

-NEOPROFEN %5 jel 60 gr

-IBUACTIVE krem %5 50 gr

-NEOPROFEN %5 jel 40 gr

-OROFEN % 5 krem 50 G

-DOLVEN %5 jel 100 gr

-DOLVEN FORTE %10 jel 40 gr

-DOLVEN %5 jel 50 gr

-GEROFEN %5 jel 40 gr

-GEROFEN %5 jel 60 gr

-IBUTRIT 400 mg 30 tablet

-IBUTRIT 600 mg 30 tablet

-NEOPROFEN %5 jel 40 gr

-NEOPROFEN %5 jel 60 gr

-ARTRIL %5 jel 100 gr

-ARTRIL %5 jel 50 gr

-ARTRIL FORTE %10 jel 40 gr

-PROFEN % 5 40 gr jel

 

 

 

En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Bu ürünü geciktirici olarak kullanılır mı?

Cevap 1:  Geciktirici olarak kullanılmaz. Böyle bir deneyim zararlı sonuçlar doğurabilir.

Soru 2: Bel fıtığı için kullanılabilir mi?

Cevap 2: Evet, bu krem bel fıtığı için rahatlıkla kullanılabilir. Çok faydasını gören hastalar mevcut.

Soru 3: Düştüm ve kolum incindi, Dolgit krem kullansam olur mu?

Cevap 3: Eğer kemikler ile ilgili bir sorun yoksa bu kremi kullanabilirsiniz. Kısa sürede etki sağlayacaktır.

Soru 4: Dolgit krem sivilcelere kullanılır mı?

Cevap 4: Hayır, bu krem sivilceler üzerinde etkili değildir. Krem sadece ağrılar, burkulmalar, zedelenmeler gibi rahatsızlıklarda etki gösterir.

İlginizi Çekecektir: En Etkili Cilt Leke Kremi

 

 

Dolgit Krem Kullananların Tecrübeleri ve Yaşadıkları

 

Dolgit krem kullanıcı yorumları neler merak ediyorsanız aşağıda sizlere derledik.İsmini vermek istemeyen ama daha önce bu ilacı kullanmış olanlar bu yorumları yaptı. Bu yorumlar sizlere yol gösterecektir. Unutmayın etkiler herkeste farklı şekillerde gerçekleşebilir. Çünkü her insan vücudu farklı özellikler taşımaktadır.

 • Halı saha maçında ayağımı burktum. Eczaneden bu kremi önerdiler. Ağrım hemen hafifledi. Çok teşekkür ederim. Kremi daha önce duymamıştım ama artık maçlarda yanımda taşıyacağım.
 • Bel fıtığı sorunundan çok çekmiş özellikle ödemli bel fıtığı nedeniyle yerinden kalkamayan birisi olarak, ağrıları hissetmeye başladığın andan itibaren Dolgit sürmeye başladım. Artık daha rahatım. Ağrıyı anında kesiyor. En önemlisi kortizonlu kremlerden kurtuldum.
 • Boyun fıtığından dertliyim. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım en sonunda iğnelere kalıyordum. Bir gün eczacım bu merhemi  almamı önerdi. Artık daha rahatım.
 • Sürekli spor yapan biriyim. Doğal olarak da incinme, yaralanma sorunuyla sık karşılaşıyorum. Bu ürünü çantamdan eksik etmem. En küçük bir yaralanmada kısa sürede ağrılarımı keser. Hiçbir yan etkisini de görmedim.
 • Boynumdaki ağrı için kullandım. İlaç etki etmediği gibi o berbat kokusu nedeniyle başım ağrıdı. Ağrı kesici özelliği yok.
 • Bu içeriği ayağımdaki burkulma sonrası kullandım. Ayağım kelimenin tam anlamıyla uyuştu. Doktora sordum, böyle bir etki beklenmediğini söyledi. Ama ben ayağımı hissetmedim bir süre, çok korktum.
 • Menüsküs hastasıyım, ağrılarım başlayınca içmediğim ağrı kesici kalmıyor. Bir tek Dolgit krem sürdüğüm zaman rahatlıyorum. Gözlerimden yaş getiren ağrılarım bu kerem sayesinde son buldu.
 • İlaç tutulmalarda da işe yarıyor. Boynum tutulduğunda sürüyorum hemen açılıyor. Diğer kremlerden daha etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
 • Kokusundan hiç hoşlanmadım ama kremin işe yaradığını söylemem gerek. Kas ağrılarıma birebir geliyor. Sırt ağrılarım bu kadar çok olmasa kullanmam ama başka ilaçlar da işe yaramıyor.
 • Bu ilacı özellikle vücut geliştiricilerin çok sık kullandığı söyleniyor. Ağrı kesici etkisi çok kuvvetli. Sürdükten sonra bölgeyi kapatmamak gerekiyormuş. Ben kapattım çok kötü alerji yaptı. Doktorum bu konuda uyarmamıştı.

 

Etiketler:

Dolgit Krem Hakkında Tüm Kafanıza Takılan Sorular ve Cevapları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Osman taskiran dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar ya kremi çocuk ağzına koymuş biraz açık halde ağzına almış bisey olurmu

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar çok kısa süreli olduğu için bir şey olacağını düşünmüyoruz.

Sayfa başına git