Kuru Ciltlerde Cilt Bakımı

Kuru Ciltlerde Cilt Bakımı
6 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.205 kez okundu.

Kuru Ciltlerde Cilt Bakımı nasıl olmalıdır? Kullanılacak nemlendiriciler, doğal maskeler nedir?

Kuru cilde sahip kişilerin ciltlerinde bulunan yağ miktarı azdır. Kuru bir cilde sahip olan kişilerin cildi su ile temastan sonra gerginleşir ve gerilir, çabuk kızarır, daha çok kırışıklık oluşumuna müsaittir, aşırı hassasiyet vardır. Bu tür şikayetleriniz var ise sizin de cilt tipiniz kuru demektir.

Kuru ciltlerde cilt bakımındaki temel amaç cildin yağ dengesini düzenlemektir. Kuru cilde özel nemlendiriciler ve yağ içerikli cilt bakım ürünleri kullanılması gerekir. Ayrıca kuru cildi olan kişilerin su tüketimlerini ihmal etmemeleri, düzenli ve yeterli miktarda su içmeleri gerekir.

Kuru Ciltleri Tanıyalım

Kuru ciltler bir çok kişide çok sık görülebilen bir cilt türüdür. Kuru bir cildin en temel nedeni ise, cilt içerisinde su ve yağ oranının hem birbiri ile orantısız olması, hem de oldukça az olmasıdır. Yani cilt içerisinde su ve yağ yeterince olmaz ise, ciltte kuruluk meydana gelir.

Genel olarak yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda, bir insanın ilk olarak 18 yaşında cilt bakımından su kaybettiği, 35 yaşında ise yağ kaybetmeye başladığı görülmektedir. Bu nedenle 18 ve 35 yaşları bir insan için cilt konusunda dikkat etmesi gereken noktalardan biridir.

Kuru Ciltlerde Cilt Bakımı için bu nedenle, bu yaşlar içerisinde oldukça dikkat edilmesi ve cildin dengede kalması sağlanmalıdır. Bu aşama da ise bir uzmandan destek alınabilir.

Cildimiz kuru ise ne yapmalıyız

Cildimiz kuru ise ne yapmalıyız

Kuru Ciltler İçin Maskeler

Kuru bir cilde sahipseniz evde uygulayabileceğiniz cilt bakım maskeleri:
– Avokado Maskesi
Malzemeler: 1 tane avokado, 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal, 3 yemek kaşığı zeytinyağ, 1 yumurta sarısı.
Yapılışı: Avokadoyu soyun ve çekirdeğini çıkarın, ardından bir kaba alarak ezin. İçine sirkeyi, balı, zeytinyağını ve çırpılmış yumurta sarısını ilave ederek güzelce karıştırın. Kuru ciltler için avokado maskeniz hazır.
Hazırladığınız maskeyi cildinize, boyun ve dekolte bölgenize sürün ve yarım saat bekletin. Ardından ılık su ile cildinizi yıkayın. Bu maske ile cildinizin yağ dengesini ayarlayacak ve yaşlanma etkileri ile kırışıklıklara cilt bakımı yapmış olacaksınız.
– Buğday Maskesi
Buğday maskesini hazırlamak için gerekenler, 100 gram kırılmış buğday ve zeytinyağ. Buğdayı ve yeterli miktarda zeytinyağını robotta krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Zeytinyağ miktarını krem kıvamında olmasına göre ayarlayın. Hazırladığınız cilt maskesini cildinize sürün ve 15 dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık su ile temizleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git