Hametan Krem Hangi Durumlarda Kullanılır,Fiyatı Nedir,Kullananların Yorumları

Hametan Krem Hangi Durumlarda Kullanılır,Fiyatı Nedir,Kullananların Yorumları
11 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 6.488 kez okundu.

Adı çokça duyulan kremlerden biri olan Hametan krem hemen hemen her eve bir kere girmiştir. Özellikle bebekli ailelerin vazgeçilmezi olan bu krem cilt üzerine haricen uygulanır. Sivilcelerden yaralara, yanık izlerinden pişiklere kadar iyileştirici etki gösterir. Kremin etken maddeleri bütün cilt sorunlarına iyi gelecek biçimdedir. Yetişkin insanların bile cildini bir bebek yumuşaklığına getirmesi ile ünlüdür. Kremin en önemli özelliği yaş kısıtlaması olmadan kullanılabilmesidir. Hameten’in krem ve pomad üzere iki farklı çeşidi bulunur. Bu iki çeşitte aynı etken maddeleri içerir. Ancak hametan pomad biraz daha yağlıdır. Böylece cilt tipine göre seçim yapma şansı ortaya çıkar. Kuru ciltler pomad, daha yağlı ciltler ise krem formunu tercih edebilir. Her ikisi de tüp içerisinde satılır.

 

 

 

Hametan Krem Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Beyaz renkte, homojen ve düzgün bir yapıda olan krem, 30 gramlık ya da 50 gramlık tüpler içerisinde satılır. Amamelis virginiana sulu distilatı, lokal hemostatik ve antiinflamatuar etki gösterir. Deride yaralanma olduğunda bölgede bulunan proteinlerin çökmesini sağlar ve doku büzücü etki gösterir. Bölgede kanama süresini kısaltarak pıhtılaşma olgusunu hızlandırır.

 

 

 

Hametan Krem Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

Kremin özellikleri, iyileştirici etkisi birçok insan tarafından bilinir. Peki hametan ne için kullanılır? Kremin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunur. Aşağıda yer alan sorunların tedavisinde bu kremden faydalanmak mümkündür;

 • Bebek ve çocukların pişik sorunlarına,
 • Yetişkinlerin pişik olması durumunda,
 • Güneş yanıklarının tedavisinde,
 • Birinci ve ikinci derece hafif yanıklarda
 • Emzirme sırasında meme başında çatlama ve yara olması durumunda,
 • Kuruyan, çatlayan derilerin bakımında,
 • Cildi nemlendirmede,
 • Sivilcelerin tedavisinde,
 • Kilo alıp verme ile ilgili çatlak oluşumunda,
 • Ellerdeki aşırı terleme sorununda.

 

 

 

Etkin ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

 

İlacın etkin maddesi hamamelis virginiana distilatıdır. Yardımcı maddeleri ise Stearik asit, Setil alkol, Polioksietilen-5-gliserin stearat, %85 Gliserol, Sıvı parafin, İzopropil miristat, Sorbik asit, Phosal 50 SA, Oxynex LM – Merck AG, Disodyum edetat, N-Sodyum hidroksit çözeltisi, Saf su olarak belirtilmiştir. Etkin madde cilt sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur.

 

 

Hametan Kremin Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Bu cilt ürünün doktor başka türlü önermediği sürece kullanım kısıtlaması yoktur. Gün içerisinde birkaç defa uygulama yapılabilir. İnce bir tabaka halinde cilt üzerine sürülür ve gerekli görüldüğü takdirde steril bir bez ile kapatılabilir. Kremi kullanmadan önce hem lezyonların oluştuğu bölge hem de el güzelce yıkanmalıdır. Uygulama sonrası ise sadece elin yıkanması yeterlidir. Unutulan doz tekrar edilmez. Doz aşımı konusunda herhangi bir risk bulunmaz. Ancak kremin kullanımı sırasında mevcut olan sorunların devam etmesi halinde doktor ile bu konunun paylaşılması gerekir. Doktor gerekli gördüğü takdirde ek tedavi ya da yeni bir tedavi uygulayabilir.

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Kullanımı

Her iki dönem için de bu kremin kullanılmasında sakınca yoktur. Hatta emziren anneler de meme başı ile ilgili sorunlarda kullanılabilir. Emzirmeden önce meme başının yıkanması yeterlidir. Yine de bu dönemlerde kullanım sırasında tedbirli olmakta fayda vardır.

Araç ve Makine Kullanımı

Araç ve makine kullanımı ile ilgili kısıtlama bulunmaz.

Çocuklarda Kullanımı

Bebeklik döneminden itibaren çocuklarda kullanılabilir. Bebeklerde bez dolayısıyla oluşan inatçı pişiklerin tedavisinde bu ilaç oldukça etkilidir.

Yaşlılarda Kullanımı

Herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Doktor gerekli gördüğü takdirde doz ayarlaması yapacaktır.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği Durumunda

Herhangi bir bilgi yoktur. Ancak her ihtimale karşı bu durumu doktor ile paylaşmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Tedbir olmak üzere ilaç içerisinde bulunan maddelerden birine alerjisi olanlarda kullanılmaması daha sağlıklıdır. Bunun dışında ilacın kullanımı sırasında gözler ile teması önlenmelidir. Göz ile temas ettiği noktada bol su ile yıkanması gerekir. Çocuklarda kullanımı sırasında çocuğun eline geçmesi önlenmeli ve bir yetişkin gözetiminde kullanımına dikkat edilmelidir.

 

Hametan’in Yan Etkileri Nelerdir?

 

İlacın bilinen bir yan etkisi yoktur. Buna rağmen ilaç kullanımı sırasında ortaya kaşıntı, kızarıklık ya da başka bir sorun çıkarsa hemen doktor ile irtibata geçilmesi önerilir. Gerekirse ilacın kullanımı acilen kesilebilir.

 

 

 

Hametan Krem 2022 Fiyatı Ne Kadardır?

 

Bu kremin satış fiyatı 15.91 TL’dir. Eczanelerden satın alınabilir. Bazı durumlarda ilaç reçeteli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çok daha ucuza edinilebilir. Bunun için ilgili doktorun ilacı reçete etmiş olması şarttır. Bu kremi eczaneden reçetesiz olarak da almak mümkündür.

 

Bu İlacın Muadilleri(Eş değerleri) Nelerdir?

 

Bu krem muadili ürünler ise şunlardır;

-HAMETAN 30 gr pomad

-HAMETAN 50 gr pomad

-WILKINSON pomad %12.5 100 gr

 

 

 

Hametan Krem  Saklama Koşulları

 

Bu ilaç 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanır. Kremin raf ömrü 24 aydır. Bundan sonrasında krem uygun şekilde imha edilmelidir. Çocukların ulaşmayacakları ve de güvenli noktalarda muhafaza edin.

İlginizi Çekebilir: Madecassol Krem Ne İşe Yarar?

 

 

En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Bebeğimde Hametan Krem kullanabilir miyim?

Cevap 1: Pişik sorunlarında en çok kullanılan kremlerden ve çocuk doktorları tarafından yazılan ilaçlardan biri de hametan kremdir. Yine de bir çocuk doktoruna danıştıktan sonra bu kremi kullanmakta fayda vardır.

 

Soru 2: Yüzüme bu krem sürebilir miyim?

Cevap 2: Evet, hatta kuru ciltler bu kremi nemlendirici olarak da kullanabilirler. Ancak yağlı ciltler de sivilce sorunu yapabilir.

 

Soru 3:  Bu cilt ürünü sivilce(akne) yapar mı?

Cevap 3: Çoğunlukla sivilce tedavisinde kullanılır. Ancak sivilce oluşumunu tetiklemiş ise kremin kullanımını kesmek gerekir. Bu cilt tipi ile kremin uyum sağlamadığının göstergesidir.

 

Soru 4: Göğüslerimin altında sürekli isilik ve pişik oluşmakta. Bu kremi kullanabilir miyim?

Cevap 4: Evet, bölgeyi güzelce temizleyip kuruladıktan sonra kremi sürebilirsiniz. Eğer gerek duyarsanız üzerini de kapatmanız mümkündür. Bir süre sonra pişik sorununuz geçecektir.

 

Soru 5: Yüzde tüylenme yapar mı?

Cevap 5: Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Genellikle böyle bir sorun duyulmasa bile bünyeden bünyeye farklılık olması durumu ortaya çıkabilir. Bir de kremin başka kremler ile karıştırılması tüylenme sorunu yaratabilir.

 

Soru 6: Hametan Kremin nemlendirici olarak kullanılır mı?

Cevap 6: Çok kuru ciltlerde bu krem nemlendirici olarak kullanılabilir. Özellikle kış aylarında soğuk nedeniyle oluşan çatlakların da tedavi edilmesinde yardımcı olur.

 

Soru 7: Hametan Krem içerisinde kortizon bulunur mu?

Cevap 7: Bu krem içerisinde kortizon bulunmaz. Bu nedenle güvenle kullanılabilir.

 

Soru 8: Bu kremi çocuğumda kullanabilir miyim?

Cevap 8: Güvenle kullanabilirsiniz, hatta bebeklerde bile kullanıma uygun olduğu için daha ileri yaşlardaki çocuklarda sorun çıkmaz.

 

Soru 9: Hametan krem SGK tarafından karşılanıyor mu?

Cevap 9: Evet, gerekli durumlarda krem SGK tarafından ödemesi yapılan ilaçlar listesinde yer alır.

 

Soru 10: Hametan krem egzamaya rahatsızlığında kullanılır mı?

Cevap 10:  egzama ilaçları arasında değildir. İyileştirici etki göstermez ancak  egzama nedeniyle cilt kuruluğu varsa cildi nemlendirerek rahatlama hissi oluşmasını sağlar.

 

 

 

Hametan Krem Kullananların Tecrübeleri ve Yaşadıkları

 

Hametan krem kullananlar genel olarak krem ile ilgili olumlu yorumlarını paylaşırlar. Bu yorumlara kısaca bir göz atmak gerekirse;

 • Çantamdan eksik etmediğim bir krem. Ufak tefek yaralanmalarda hemen çıkartıp sürüyorum.
 • Bebeğim pişik sorunu nedeniyle ağlamaktan uyuyamıyordu. Bu krem ile kısa sürede pişikleri iyileşti. Şimdi daha rahatız.
 • Hem ucuz hem etkili. Kupkuru cildim sayesinde pırıl pırıl görünüyor.
 • Meme ucumdaki çatlaklara sürdüm, artık daha rahat emziriyorum.
 • Sivilcelerim için kullandım. Eski sivilce izlerini bile yok etti. Daha ne isteyim.
 • Sivilceleri geçirir dediler ama daha kötü yaptı. Cildim yağlı herhalde onun da etkisi var. Ben de işe yaramadı.
 • Evimden hiç eksik olmaz. Küçük çocuklarım var ve sürekli bir yerlerini yara yapıyorlar. Birkaç sefer sürdükten sonra iz bile kalmıyor.

Fito Krem Nasıl Bir Üründür,Faydaları Nelerdir,Fiyatı Nedir?

Etiketler:

Hametan Krem Hangi Durumlarda Kullanılır,Fiyatı Nedir,Kullananların Yorumları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Yeliz dedi ki:

  Merabalar benim yüzümde aşırı leke var alsam faydası olurmu cevap bekliyorum

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar kullanırsanız faydası olur kesinlikle ama düzenli kullanmalısınız.

Sayfa başına git