İsotrexin Jel Ne İşe Yarar,Fiyatı Ne Kadardır?

İsotrexin Jel Ne İşe Yarar,Fiyatı Ne Kadardır?
10 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 4.621 kez okundu.

Ergenlik döneminden başlayarak vücudun çeşitli noktalarında sivilce çıkmaya başlar. Bu sivilceler özellikle yüz ve sırt bölgesinde yoğun olarak görülür. Sivilceler doğru bir şekilde tedavi edilmedikleri takdirde ise çoğunlukla iz bırakırlar ve bu da sivilcelerin ardından bambaşka bir sorunun oluşmasına neden olur. Sivilce oluşmasının temel nedeni cildin yağ dengesinin bozulması. Bu yağ dengesini bozan çok fazla unsur bulunabilir. Bunların temelinde sağlıksız beslenme ve hormon değişiklikleri yatar. Özellikle hormonların çok fazla değişikliğe uğradığı dönemlerde sivilce sorunun daha sık yaşanması normal bir durumdur. Ancak bazı kişilerde sivilceler daha kalıcı bir sorundur. Bu kişilerin sivilceleri bütün bu nedenlerden bağımsız olarak genellikle dirençlidirler. Tedavi süreci ise uzundur ve belki de birçok denendikten sonra net bir tedavi bulunabilir. Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri olan İsotrexin jel ise bu şekilde dirençli olan sivilcelerin tedavi sürecinin bir parçasıdır.

İsotrexin Jel Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Bu ilacın etken maddesi, iltihap oluşturan etkenlerin etkisini azaltarak bakterilerin üremesini engeller. Bu etkisi de sivilcelerin tedavisini gerçekleştirir. Hafif ve orta dereceli sivilceler üzerinde etkilidir. Aynı zamanda komedon adı verilen ve halk arasında siyah nokta olarak tanımlanan sorunun da giderilmesinde bu ilaç kullanılabilir. Bunun dışında sivilceni irinli ya da irinsiz olduğuna bakılmaksızın bu ilacın kullanımı mümkündür. Deri altında oluşan ve dokunulduğunda ele gelen sivilceler için de bu ilaç kullanılabilir. İsotrexin jel faydaları belli bir süre kullanım sonrasında ortaya çıkar.

 

 

 

İsotrexin Jel Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

İsotrexin cilt üzerinde ve derinin hemen altında oluşan sivilce ve siyah noktaların tedavisinde faydalıdır. Ancak bu krem halihazırda cilt üzerinde oluşmuş bulunan sivilce izlerini geçirmez. Sadece mevcut sivilceleri iyileştirir.

 

Etkin ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

 

İlacın etken maddesi 0.05 a/a isotretinoin ve % 2 a/a eritromisin olarak geçer. Bu oranlar ilacın bir gramında mevcut bulunan etken madde oranlarıdır. Bunlar dışında ilaç içerisinde etanol, butillenmiş hidroksitoluen, hidroksipropilselüloz yardımcı maddeler olarak yer alır.

 

 

 

İsotrexin Jel Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Bu ilaç günde bir ya da iki sefer sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülerek kullanılır. Bunun için öncelikle bölgenin temizlenmiş olması gerekir. Ardından ilaç sürülür. Eğer sivilce sorunu çok fazla ise bir kulak çubuğu yardımı ile ilacı sürmek mümkündür. Sonrasında ise eller yıkanır.

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Kullanımı

Hem hamilelik hem de emzirme süresince bu ilacın kullanımı sakıncalıdır. Bu nedenle ilacın kullanımı sırasında hamilelik şüphesi var ise bunun doktor ile paylaşılması gerekir.

Araç ve Makine Kullanımı

Araç ve makine kullanımı ile ilgili yeterli veri olmamasına rağmen bir sakınca olmadığı düşünülür.

Çocuklarda Kullanımı

12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez.

Yaşlılarda Kullanımı

Yaşlılarda kullanımı ile ilgili bir çalışma yoktur.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği Durumunda

Bununla ilgili bir veri yoktur.

 

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 • Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da ilacın etken maddesine alerjisi olanların ilacı kullanmaları önerilmez.
 • Bu ilaç bazı hastalıkların bulunması durumunda kullanılmaz. Bunlar arasında gül hastalığı ve akut egzama gibi hastalıklar bulunur. Aynı zamanda ağız çevresinde cilt iltihabı olması halinde de bu ilacın kullanımı sakıncalıdır.
 • Açık yara, yanık, güneş yanığı ve enfeksiyonlu bölgelerde bu ilacın kullanımı sakıncalıdır.
 • Ağız, burun ve göz ile teması sakıncalıdır. Böyle bir durumun oluşması halinde bölge bol su ile yıkanmalıdır.
 • Tedavinin etkinliği açısında tedavi süresince sert sabunlar, peeling malzemeleri, saç boyası, tüy dökücüler gibi cildi tahriş etme ihtimali bulunan ürünlerin kullanımından kaçınmalıdır.
 • Bu ilacın kullanımının sürdüğü süre içerisinde solaryum, güneş lambası, güneş ışığı gibi durumlardan kaçılması tavsiye edilir. İlaç nedeniyle hassas hale gelme ihtimali olan cilt zarar görebilir.
 • İlaç tam dozunda alınmalı, unutulan doz olması halinde ilaç daha fazla sürülmemelidir. Fazla sürülmesi tedaviyi hızlandırmaz, aksine cilt üzerinde tahrişe neden olabilir.
 • Çocuklarda kullanıma uygun değildir.
 • İlacın kullanımı doktor gözetiminde olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Sivilceler İçin En Etkili İlaç

 

 

İsotrexin Jel’in Yan Etkileri Nelerdir?

 

İlacın yan etkileri arasında uygulama bölgesinde kaşıntı, kızarıklık, tahriş gibi durumlar vardır. Cilt renginde değişiklik, karın ağrısı, ishal gibi yan etkiler de görülebilir. Bunlar çok yoğun bir rahatsızlık hissi verdiği takdirde doktor ilacın kullanımının kesilmesini isteyebilir. Bunun dışında ilacın yan etkileri nefes almada güçlük, yüz ve ağız bölgesinde şişlik şeklinde ortaya çıkmış ise kişinin acil müdahaleye ihtiyacı var demektir.

 

 

 

İsotrexin Jel 2022 Fiyatı Ne Kadardır?

 

İsotrexin fiyat olarak 30 TL’dir. İlaç reçete ile satılır ancak eczanelerden de satın almak mümkündür. Yalnız çeşitli yerlerde fiyat değişiklikleri olabilmektedir.

 

 

Bu İlacın Muadilleri(Eş değerleri) Nelerdir?

 

-ETREXIN jel 30 G

-MUNDERM jel 30 G

 

 

 

İsotrexin Jel Saklama Koşulları

 

Bu ilaç çocukların erişemeyeceği bir alanda 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında muhafaza edilebilir. Saklama sırasında ilacın kapağını güzelce sıkıştırmak gerekir. Aksi halde ilacın akması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu ilacın içerisinde yanıcı maddeler bulunur. Ateşten ve alevden uzak tutulması tavsiye edilir. Son kullanma tarihi geçen ilaçlar kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Arnica Krem Nedir,Ne İşe Yarar?

 

 

En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: İlaç ne kadar sürede etkisini gösterir?

Cevap 1: İlacın etkisini gösterme zamanı bünyeye ve cilt yapısına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama bir iki hafta içerisinde etkisini göstermesi beklenir. Buna rağmen ilaç uzun süre kullanımda hala bir etki göstermemiş ise bu durumu hekim ile paylaşılması gerekir.

Soru 2: İlacı kullanırken başka sivilce ilaçlarını da kullanabilir miyim?

Cevap 2: Bu konuda en doğru kararı doktorunuz verecektir. Ancak iki ilaç birbiri ile ters etkileşime girip daha büyük sorunlara yol açabilir. Emin olmadan kullanmayın.

Soru 3: Bu ilaç siyah noktalar üzerinde de etkili midir?

Cevap 3: Evet, siyah nokta tedavisinde de kullanılır.

 

 

İsotrexin Jel Kullananların Tecrübeleri ve Yaşadıkları

 

İsotrexin kullananlar bu ilaç ile sosyal mecralarda şu yorumları yapmışlardır;

 • Ben ilacı siyah noktalarım için aldım. Epey bir azalma olduğunun farkındayım.
 • Sivilceler üzerinde çok etkili bir ilaç.
 • Doktorum önerdi ve sayesinde sivilce sorunumdan kurtuldum.
 • Yüzümde kaşıntı yaptı ve sivilcelerimi artırdı.
 • Bu ilacı kullanırken güneşe çıktım ve yüzümde lekelenmeler oldu. Ben lekeleri ilacın yan etkilerine bağlıyorum.

 

Videosunu da Kesinlikle İzleyin!

 

Etiketler:

İsotrexin Jel Ne İşe Yarar,Fiyatı Ne Kadardır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Can dedi ki:

  Merhaba ben bir ürün almak istiyorum da ama alamıyorum lütfen yardımcı olur musunuz yüzümdeki sivilcelerden kurtulmak istiyorum çünkü haddini aştı baya oldu sivilce yüzümde

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar eczaneden alabilirsiniz.

Sayfa başına git