Duş Jeli Nedir,Ne İşe Yarar,Nasıl Kullanılır?

Duş Jeli Nedir,Ne İşe Yarar,Nasıl Kullanılır?
15 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 6.615 kez okundu.

Vücudu kirlerden arındırmak için kullanılan duş jeli hakkında tüm detayları sizlere paylaşacağız. Özellikle duş jeli ne işe yarar, duş jeli nasıl kullanılır gibi soruların sıklıkla sorulduğunu görüyoruz. Bu sorulara en net cevapları verip aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğiz. Kullandığınız ürünün detaylarını bilerek kullanmak her açıdan sizlere katkılar sağlayacaktır. Bir ürünün eksi ve artılarını bilmeden yanlış şekilde kullanmak fayda yerine zarar getirecektir. Günümüzde artık banyoda çok fazla tercih edilen bu temizleme ürünü hakkında adım adım başlıklarla cevap verdik şimdi onlara bakalım.

 

 

 

Duş Jeli Nedir?

 

Cildinizde yumuşak bir koku bırakan taze ve temiz kalmasını sağlayan temiz ürününe denir. Özellikle sabuna göre daha kaygan olması ve çok güzel kokular sağlamasından dolayı birçok kişi tarafından daha sık kullanılıyor. Sabunun kaygan olmaması ve güzel kokusunun kısıtlı olmasından dolayı duş jeli kullanımı artıyor. Özellikle de otel ve tatil mekanlarında müşterilere daha fazla sunulan bir temizlik ürünüdür. Banyodan sonra vücudunuzun daha güzel kokmasını istiyorsanız bir temizlik ürününü kullanabilirsiniz.

 

 

 

Duş Jeli Ne İşe Yarar?

 

Ne işe yarar diye çok fazla soru geliyor. Bunun cevabını vererek soru işaretlerini giderelim. Sabun yerine kullanılan vücudu kir gibi maddelerden iyice arındıran vücut temizlik ürünüdür. Çok güzel koktuğundan ve de kaygan yapıda olmasından dolayı vücudumuzu biraz daha iyi temizler ve çok fazla da kurutmaz. Yani vücudumuzu temizleme işine ve güzel kokma işine yarar. Kaygan yapıda olmasından dolayı da vücudumuzdaki ayrıntıları daha iyi temizler. Duş jelinin Ph değeri sabuna göre düşük olduğu için alerji yapma riski sabuna göre çok daha düşüktür. Hassas ciltler için daha güvenlidir ve de cilt derisi için daha uygundur. Ayrıca cildi yumuşak ve pürüzsüz yapma işine de yaramaktadır. Cildinizin daha yumuşak ve ipeksi olması içinde kullanılan bir üründür, bunu da ekleyelim.

 

 

 

Duş Jelinin Faydaları

 

Duş jelinin faydaları var mı diye düşünebilirsiniz kesinlikle var. İşte bunu madde madde ifade ettik işte onlar;

  • Vücudunuza kalıcı koku sağlar.
  • Cildinizin normalde göre çok daha yumuşak olmasını sağlar.
  • Cildi pürüzsüzleştirir ve bebeksi bir cilt oluşturur.
  • Ph değeri düşük olduğu için tahriş riskini azaltır.
  • Sabunda oluşacak kızarıkları oluşturmaz daha beyaz bir cilt tonu vaat eder.
  • Kaygan yapıda olduğu için kir ve teri daha iyi temizler.
  • Rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkiye sahiptir.
  • Günün yorgunluğunu daha hızlı alır biraz masaj etkisi oluşturur.
  • Cildinizin sürekli taze kalmasına yardımcı olur.

 

 

 

Duş Jeli Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

 

Herhangi bir ürünü markayı seçersem olur diye düşünmeyin en doğru olanı seçmek her açıdan avantaj sağlayacaktır. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar;

-Sizin için doğru duş jelini seçin: Farklı özellikleri, kokuları, faydaları, zararları olan türleri vardır. Bunun için kendinize göre en ideal seçimi yapın.

-Beğendiğiniz bir kokuyu seçin: Vücudunuzu rahatlatmak için harika bir seçim yaptınız. Sırada güzel bir koku ile taçlandırma noktası var. Koku zevki kişiden kişiye göre değişir bunun için sevdiğiniz bir kokuyu almalısınız. Limon, portakal, salatalık, nane, narenciye serin ve ferahlatıcı etki oluşturur. Papatya, lavanta, gül kokusu da rahatlatıcıdır. Kakao yağı, vanilya, meyve kokuları ise etkili ve tatlı kokar.

-Cilt tipinizi göz önünde bulundurun: Farklı cilt tipleri farklı ihtiyaçlara sahiptir. Bundan dolayı da ihtiyaçlarınıza uyan bir ürün alınmalıdır. Normal cilt tipine sahipseniz şanslısınız tüm hepsini kullanabilirsiniz. Kuru ve yağlı bir cilt tipiniz var ise buna uyan özellikte bir duş jeli almalısınız.

-Alerji ve cilt hassasiyetlerini düşünün: Sabunda kızarıklık ve tahrişler oluyorsa bu duş jeli kullanımında da olabilir. Bazı ciltler hassas olduğu için çabuk tepki verir. Bunun içinde parfüm içermeyen, köpürmeyi sağlayan sodyum sülfatsız bir duş jeli kullanın. Yani organik bir formülü olan ürün kullanmanız gerekmektedir.

-Eksfoliye edici bir duş jeli tercih edin: Ölü deriyi arındırarak  cildinizin yumuşak ve esnek olmasını sağlayan ürünler kullanın. Doğal özellikte olan formüller bunun için yeterli olacaktır.

-Çok kullanımlı olanı satın alın: Bazı ürünler hem saçları yıkamak için kullanılır hem de vücudu yıkamak için. Böyle çok amaçlı kullanımlı ürünler alarak ekonomik açıdan rahatlayabilirsiniz. 2’si 1 arada ya da 3’ü bir arada gibi ifadelerle satılmaktadır bu ürünler.

-Kendi ürününüzü kendiniz yapmayı deneyin: Kendiniz organik bir şekilde yapmanız en güzel olanıdır. Kokular ve uçucu yağlarlar araştırarak kolayca yapabilirsiniz.

 

 

 

Duş Jeli Nasıl Kullanılır? Adım Adım Anlatımı

 

 

1.Adım Suyunuzu ideal sıcaklıkta ayarlayın: Suyunuzu rahat edeceğiniz bir sıcaklıkta ayarlayın. Çok sıcak suyun cildinize zarar vereceğini unutmayın. Bunun için ılık ya da soğuk su kullanmanız çok yerinde olacaktır. Suyu ayarladıktan sonra diğer adımlara geçebilirsiniz.

 

 

2.Adım Bir sünger ya da bez üzerine duş jelinizi dökün: Banyo süngerinin ya da banyo lifinin üzerine dış jelini dökünüz. Takriben 1 çay kaşığı kadar dökmeniz yeterlidir. Sünger seçerken de çok sert seçimlerden uzak durun.

 

 

3.Adım  Duş jelinizi köpürtün: Duş jelini köpürtene kadar süngere ya da life çırpma hareketi yapın. Doğal jellerin kimyasal olanlar kadar köpürmeyeceğini bilin.

 

 

4.Adım  Yavaşça temizlemeye başlayın: Cildinize süngeri ya da lifi uygularken çok sert ovalamayın. Çok sert bir şekilde ovalamalarda cildinizi tahriş edebilirsiniz. Bunun yerine hafif hafif masaj yaparken gibi uygulayın.

 

 

5.Adım  Tüm vücudunuzu iyice durulayın: Bu noktada artık ürünü çıkarma zamanı. Vücudunuzun her yerine mutlak su tutup temizleyin. Cildinizde kalırsa çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Mümkün olduğu kadar uzun durulayın. Ilık ya da soğuk su kullanmayı da ihmal etmeyin.

 

 

6.Adım Havluyla kendinizi iyice kurulayın: Havluyu cildinize sürtmeyin Bunun yerine teninize hafif dokundurmalarla kurutun. Havluyu sürekli sürtmek cilt tahrişlerine ve çizilmelere sebep oluyor. Kuru cilde sahipseniz nemlendirme aşamasını kesinlikle yapın.

 

 

7.Adım Nemlendirici kullanın: Cildinizi yumuşak ve sağlıklı tutmak istiyorsanız nemlendirici sürün. Kuru bir cilt yapısına sahipseniz kesinlikle uygulayın. Diğer cilt tiplerinin uygulaması da yararlarına olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

 

 

Bebeklerde Kullanımı Uygun Olur Mu?

 

Bebeklerin cildi çok da ha hassas olduğu için daha doğal ürünler kullanılmalıdır. Yani kimyasalı olmayan sabunlar ya da temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Duş jelini bebekler için önermiyoruz kullanılmamalıdır. İlerleyen yaşlarda ise tercih edilebilir. Bebeğiniz sağlığı açısından bu noktayı dikkate almalısınız.

 

 

 

Duş Jeli İçin Önerilen Markalar

 

Bu konuda çok fazla ürün üretiliyor ve bazıları da gerçekten çok büyük riskler taşıyor. Bunun içinde içeriği güvenli, kalite ürünler almamız sağlık açısından çok daha önemlidir. İşte sizin için önerdiklerimiz;

 

1.Organik Duş jeli

Fiyatı:20 TL

 

2.Palmolive Masaj Özellikli Ürün

Fiyatı: 9.57 TL

3.Duru Parfümlü Duş Jeli

Fiyatı:9.64 TL

4.Avon

Fiyatı: 10.50 TL

 

5.Dove Duş Jeli

Fiyatı: 12 TL

 

6.Nivea Marka Jel

Fiyatı:10.39 TL

 

7.LR Aloe Vera Özlü Duş Jeli

Fiyatı: 23.90 TL

 

8.Ersağ Duş Jeli

Fiyatı: 29 TL (1 litresi)

 

9.Farmasi Çay Ağacı Özlü

Fiyatı:15 TL

 

10.Sebamed

Fiyatı: 29.90 TL (200 ml)

 

11.Adidas

Fiyatı: 8.05 TL

 

12.Versace Parfümlü Duş Jeli

Fiyatı: 205 TL (250 ml)

 

Konu Hakkında En Fazla Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Sürekli sorula soruları derleyerek kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidermek istedik. İşte en fazla sorulan sorular ve bunların cevapları

Soru 1: Alerji yapar mı bunun için nasıl bir yol izlenmeli?

Cevap 1: Hassas ciltlerde alerji risk vardır. Bu durum sabunda da vardır. Bunun için tüm ile içeriği organik ürün tercih ederseniz riski çok çok azaltmış olursunuz. Bunun için önerimiz organik marka duş jeli kullanmanızdır.

Soru 2: Duş jeli tüylenme ya da kıllanma yapar mı?

Cevap 2: Böyle bir durum temizleyici madde de kesinlikle olmaz. Böyle bir sorun oldu ise dahi sizin hormonlarınızda kaynaklanıyor demektir.

Soru 3: Saça kullanılır mı?

Cevap 3: Saç için beraber kullanılan duş jelleri var bunlar saçınız içinde vücudunuz içinde kullanabilirsiniz. 2’si 1 arada ya da 3’ü bir arada gibi ifadelerle satılmaktadır. Ekonomik olduğu içinde tercih edilmektedir.

Soru 4: Duş jeli ile yüz yıkanır mı?

Cevap 4: Yüz ve vücut için kullanılan duş jelleri var bunları yüzünüz içinde vücudunuz içinde hatta saçlarınız içinde kullanabilirsiniz. Bunun haricinde sadece vücut için olanları kullandığınız kızarma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Soru 5: Duş jeli mi sabun mu?

Cevap 5: Güzel kokulu daha kaygan bir özellikli ürün istiyorsanız ve de cildimi yumuşatsın mis gibi kokayım derseniz duş jeli kullanmalısınız. Kayganlığı sevmiyorsanız ve güzel de kokmak istemiyorsanız sabun tercih etmelisiniz. İki ürün de aşağı yukarı aynı temizlik görevi için kullanılıyor. Yalnız duş jeli daha fazla güzel kokmanızı sağlıyor. Ayrıca kaygan olduğu için masaj etkisi oluşturuyor aradaki fark bu.

İlginizi Çekebilir: Vücut Bakımı Kategorimiz İçin Tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git