Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.276 kez okundu.

Hamilelik dönemi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kadınların en çok etkilendiği ve değişim yaşadığı dönemdir. Hamilelik döneminde bulunan kadınların bedenlerinde ve ciltlerinde farklılıklar gözlemlenir. Hamilelik döneminde kadınların,hamilelikte cilt bakımına ayrıca özen göstermeleri ve kullandıkları cilt bakım ürünlerine dikkat etmeleri gerekir.

Hamilelik döneminde kullanacağınız cilt bakım ürünlerini doktorunuza danışmakta fayda var. Bazı cilt bakım kozmetik ürünleri bebek ve anne sağlığı için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hamilelik döneminde kadınların en büyük sorunları alınan kilolar ile vücutta oluşan çatlaklardır. Hamilelik döneminde oluşan çatlaklıklar ayrıca kalıtsal faktörler ile de alakalıdır. Hamilelik döneminde oluşabilecek çatlaklıkları önlemek için özel kremler ve yağlar kullanılabilir.

 

Hamile Çatlaklığı

Hamilelik çatlaklıklarını önlemek için yapabilecekleriniz;

Özellikle kakao ve badem yağı oluşabilecek çatlaklar üzerinde etkilidir. Hem doğal oldukları için de sağlığınıza zarar vermez. Kakao ve badem yağını hamilelik döneminde düzenli olarak kullanarak çatlaklarınızın oluşmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca hamile kadınlar için özel olarak hazırlanmış lanolinli kremler ile de düzenli olarak kullanımda çatlak oluşumlarını önlemek mümkün.

Hamilelik döneminde diğer cilt bakım ürünleri doktora başvurulmadan kullanılmamalıdır. Bilinçsiz olarak kullanılan kozmetik ürünler ile bebeğinizin sağlığını riske atabilirsiniz.

Hamilelik döneminde cildin nemini kaybederek kurumasını önlemek için çok sıcak su ile banyo yapmamak gerekir. sıcak su cildin nem dengesini bozarak kurumasına neden olur.

Hamile kadınlarda tırnaklarda da renk bozuklukları ve kırılmalar görülebilir. Kırılmalar ve renk bozuklukları düzgün ve yetersiz beslenme sonucunda oluştuğundan beslenmenize özen göstermelisiniz. Ayrıca ojeleri tırnaklarınızda uzun süre tutmayın, en fazla 3 gün sonunda ojelerinizi yenileyin.

Hamile bakımı

Hamile bakımı

Olgun Ciltler Hakkında

Olgun ciltler genel olarak genç ciltlere göre çok daha dayanıklı gibi görünse de durum tam olarak böyle değildir. Genç bir insan cildi ile olgun bir insan cildinin yenilenme ve onarım süresi birbirlerinden çok çok farklı durumdadır.

Yaşlılar, sahip oldukları olgun ciltleri sayesinde cilt kısımlarında yeterince su ve hücre depolayamaz. Bu nedenle cilt ciddi anlamda onarımdan eksik kalabilir. Ayrıca, olgun ciltler içerisinde hücreler çalışmalarını ya yavaş yaparlar ya da genel olarak durma seviyesindedirler.

Bu nedenle olgun ciltler için yapılacak, kontroller ve bakımlar genç bir insan cildine oranla çok daha fazla olmalıdır ve olgun bir cilt çok daha sık bir biçimde kontrol edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git