Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır,Uygulanacak Kürler Nelerdir?

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır,Uygulanacak Kürler Nelerdir?
29 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 3.262 kez okundu.

Vücudumuzda çoğu zaman ihmal ettiğimiz bir yer vardır bu da ayaklarımızdır. Ayak bakımı çoğu kişi tarafından hiç önemsenmez ve gerek de duyulmaz. Evde ayak bakımı pek yapılmaz ama saç bakımı,cilt bakımı çok fazla önemsenir. İşte bu nokta da çok fazla yanlış yapılıyor. Çünkü gün için tüm yükü aslında ayaklar çekiyor. Ayaklarımız içinde herhangi bir rahatlatıcı etki olmadığında kendimizi sürekli yorgun hissediyoruz. Birçok eski filmi izlediğinizde leğen denilen kapta erkeklerin ayaklarını yıkattığına şahit olmuşsunuzdur, işte bu durum eskiden ayak sağlığına bakımına ne kadar önem verildiğinin göstergesidir. Gün içinde saatlerce ayakkabı ve sandalet içinde kalan ayaklarımızda rutin bir temizlik ister. Bunun yanında da ileriye dönük sağlıklı kalması içinde ona bakmak gerekir.

İşte sürekli ayakkabı içinde duran ayaklarımızı ihmal etmemeliyiz. Kendimiz evde de birçok bakım kürü uygulayabiliriz. Bakım kürün yanında önemli noktalara dikkat edersek her açıdan daha zinde ve sağlıklı olacaksınız. Saç ve cildimizi güzelliğimiz için önemseyip bakım yaptığımız kadar ayaklarımıza da yapmalıyız. İşte tüm yapmanız gerekenleri aşağıda detaylı bir şekilde anlattık.

 

 

 

Takip Etmeniz Gereken  Ayak Bakımı Önerileri

 

Küçük, güzel, yumuşak ayaklara herkes sahip olmak ister. Doğuştan ortaya çıkan ayak şekli bazı kişiler daha büyüktür. Bu durumun önüne geçilmez ama sağlıklı ve güzel durması bizim elimizdedir. Ayaklarınız vücudunuzun ağırlığını alır, eğer sağlıklı tutmazsanız vücudunuzda birçok ağrıya neden olur. Sadece tırnaklarınıza manikür pedikür yaptırmakta kesinlikle yeterli olmaz. İşte yapmanız gerekenler;

 

1.Ayaklarınızı Düzenli Olarak Yıkayın

 

Ayaklar vücudun diğer bölgelerine göre daha çok terler ve kirlenir. Bu yüzden düzenli yıkamak şarttır. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere ayaklarınızı ılık su ile yıkamayı ihmal etmeyin. Temizleme esnasında antiseptik sabun kullanmayı es geçmeyin. Ciltteki doğal yağları  yok edecek olan sıcak suyu kullanmayın. Sert su kullanırsanız ayakların çatlama eğilimi artar bunun içinde suyunuzun kaliteli olmasına dikkat edin. Ayakları yıkama işlemi gerçekleştirdikten sonra yumuşak bir havlu kullanın ve ayak parmaklarını kurulayın. Ayak parmakları arasındaki su mantar enfeksiyonlarına neden olur bunun içinde kurulama işlemini önemseyin.

 

2.Ayaklarınızı Dinlendirin

 

Uzun süreli ayakta durmalar ya da birkaç gün içinde çok fazla ayakla yapılacak işler yapıyorsanız ayaklarınızı dinlendirmelisiniz. Çok fazla ayakta durmak da sağlık açısından doğru değildir ve bir çok problemi beraberinde getirir. Dinlendirmek en güzel bakımların başında gelir bunu sürekli olarak yapın. Bazen ayağınızı havaya kaldırarak uzanın bu şekilde daha iyi bir dinlenme olur. Ayaklarınızı uzattığınızda çok iyi bir rahatlama hissedersiniz işte bu da dinlenmeden kaynaklanır. Çok basit bir öneridir ama ilk yapılması gereklidir.

 

3.Ayaklarınızı Nemlendirin

 

Kuruluk çatlama ve birçok sorunu beraberinde getirir. Bunun içinde her gün yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici uygulayın. Nemlendirici sürerken  ayak parmaklarınız dahil olmak üzere  her noktaya sürün. Ayrıca 10 dakika masaj yaparak ovalayın ya da birisine ovalatın. Kış ayların topuklarınız çatlıyorsa daha fazla nemlendirici uygulayın ve uyguladıktan sonra da çorap giyerek uyuyun. Yalnız ayak parmaklarınız için çok fazla nemlendirici kullanmayın. Nemlendirici olarak Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve kakao yağı da kullanabilirsiniz.

 

4.Ayak Tırnaklarınızı Düzgün Kesin

 

Ortalama iki haftada bir  sağlıklı ve güçlü tırnaklar için tırnaklarınızı kesmelisiniz. Tırnaklarınıza uygun tırnak makası kullanın. Normal makas kesinlikle kullanmayın. Kesme işinizi kolaylaştırmak için banyodan sonra bu işlemi yapın. Tırnakları çok kısaltmayın çünkü yürürken bu sizi rahatsız edebilir. Ayak tırnaklarını düz kesin ve köşe kısımlarını tırnak törpüsü ile düzeltin.Batık tırnaklarınız için bir uzanmadan yardım alın kendiniz müdahale etmeyin. Tırnak yağı kullanımını da öneriyoruz. Bu yağı döküp 5 dakika bekleyebilirsiniz. Bu yağ enfeksiyon riskini ortadan kaldırıyor.

 

5.Günlük Masaj Yapın

 

Düzen masaj ayaklarınızı her türlü problemden uzak tutar ve sağlıklı kalmasının en kolay yollarından biridir.  Her gün birkaç dakikalık ayak masajının müthiş faydaları vardır. Masaj bacaklarının kan dolaşımını artırır,rahatlamaya yardım eder,ayak bileklerinin güçlü ve esnek olmasını sağlar, ağrı ve iltihabı giderir,ayak rahatsızlıklarını azaltır. Zeytin yağı ya da Hindistan cevizi yağı kullanarak 5 dakika masaj yapmanız yeterli olacaktır. Masaj yaparken başparmağınızı yuvarlama yoğurma yaparak ayak tabanlarına bastırın. Bu etki çok güzel bir rahatlama sağlayacaktır.

 

6.Doğru Ayakkabı Seçin

 

Çok sıkan ya da çok bol ayakkabılar kesinlikle bir çok probleme davetiye çıkarırlar. Bunun içinde tam ayağınıza oturan ideal ayakkabıları tercih edin. Yeni bir ayakkabı alırken her iki ayakkabıyı da deneyin rahat olup olmadığını anlamak içinde birkaç adım yürüyün. Ayaklarınızın nefes almasını sağlayan ayakkabıları tercih edin. Ayak kokusu ve mantar enfeksiyonunu önlemek için  ayaklarınızı yazın sıcak tutacak ayakkabılardan kaçının. Sadece özel günlerde yüksek topuklu ve sivri ayakkabılar giyin uzun süre topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

 

7.Kokan Ayakları İhmal Etmeyin Önlem Alın

 

Ayaklarınızda normal şartlarda birçok ter üreten ter bezi bulunur. Terleme, bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortam oluşturur bu da kokan ayak sorununu ortaya çıkarır. Kir ve ter ayaklarınızda uzun süre kaldığında ise ayak enfeksiyonlarını ortaya çıkarır. Koku ve enfeksiyon problemini ortadan kaldırmak için pamuklu çorap giyin ve günlük olarak çoraplarınızı değiştirin. Sentetik lifli çoraplardan ve aşırı sıkan külotlu çoraplar giymeyin. Kokuyu azaltmak için ayakkabılarınızı temiz tutun. Terlemeyi ve kokuyu önlemek için bebek pudrasını ve talk pudrasını ayakkabılarınıza serpiştirmeden önce deneyin. Eve gittikten sonra ayaklarınızın nefes almasını sağlayın. Ayak tırnaklarınıza tırnak cilası sürmeyin.

 

8.Ayak Parmaklarınızı Kontrol Edin

 

Ayaklarınızı ve tırnaklarınızı kontrol etmelisiniz. Çünkü tırnak mantarı ve diğer enfeksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Banyo yaparken kesik,yara,çürük,çarpma ve tırnak problemleri için ayaklarınızı ve parmaklarını gözden geçirin. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız kendiniz tedavi etmeyin derhal bir hekime görünün. Yaşlandıkça ayak bakımı daha önemli bir hal alır. Şeker hastalarında kuru cilt problemi çok fazla olur bundan dolayı da ekstra önlem almalıdırlar. Yaşlılar ve şeker hastaları  yılda bir kere ayaklarını kontrol ettirmelidirler, ayrıca ayak ağrısını da kesinlikle es geçmemelidir.

 

Ayak Bakımı İçin Uygulayacağınız Kürler

 

A)Toksinleri Atıcı Kür

 

Bu kür ayakları çok iyi bir şekilde rahatlatır. Ayaklarınızın temiz,yumuşak ve tatlı olmasını sağlar. Ayrıca ayak kokusunu ortadan kaldırır,stresi hafifletir, vücudu rahatlatır ve vücuttaki toksinleri yok etmeye yardımcı olur.

Gerekli Malzemeler

-1/2 fincan epsom tuzu

-Birkaç damla aromatik yağ

-Ponza taşı

Hazırlanışı ve Kullanımı

-Ilık su küvetine ½ fincan epsom tuzunu ilave edin.

-Seçtiğiniz herhangi bir aromatik yağdan birkaç damla damlatın.

-Ayaklarınızı yaklaşık 10-15 dakika suda bekletin ıslansın.

-Ponza taşı kullanarak, topunuzda birikmiş olan sert,kuru,ölü deriden arındırın.

-Ayaklarınızı ılık su ile durulayarak kurulayın.

-Ayaklarınızın her noktasına losyon sürün ve yumuşak olması içinde temiz bir çorap giyin

-Haftada 1 defa bu kürü uygulamanız yeterli olacaktır.

 

B)Etkili Bakım Kürü

 

Yüzünüz, elleriniz, ayaklarınız bronzlaşmadan zarar görebilir. Güneş ışınları organlarımıza zarar verebilir, bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak için bakım şarttır. İşte bunun için uygulayacağınız kür ise şöyledir;

Gerekli Malzemeler

– Yarım fincan gliserin

-Yarım fincan  gül suyu

-Yarım fincan limon suyu

Hazırlanışı ve Kullanımı

-Gliserin, gül suyu ve limon suyunu karıştırın.

-Bu karışımı yeni yıkanmış ayaklara uygulayın.

-20 dakika bu karışımda ayaklarınızı bekletin.

-Beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

-Bu karışımı haftada 2 ya da 3 defa denemeniz yeterlidir.

 

C)Ayaklar İçin Bakım Kürü

 

Bu kür ayakları rahatlatıyor,yumuşatıyor ayrıca parlaklık kazandırıyor. Ayrıca nemlendirerek mükemmel bir görünüm kazandırıyor.

Gerekli Malzemeler

-1/2 fincan  portakal kabuğu tozu

-Bir miktar süt( macun şeklinde olacak kadar)

Hazırlanışı ve Kullanımı

-Macun kıvamı olacak şekilde iki maddeyi birbirine katın.

-Macun kıvamı karışımı ayaklarınıza sürün.

-Ortalama 30 dakika durduktan sonra ayaklarınızı ılık su ile yıkayın.

-Bu formülü haftada 3 kez uygulayın. Güneşe çıkmadan öncede kesinlikle güneş koruyucu sürün.

-Yaz aylarında parmak arası terlik ya da sandalet giymeyin.

 

Ayak Bakımı İçin Kullanacağınız Ürünler

 

1.Cowsed Ayak Bakım Kremi

Fiyatı: 120 TL

 

Peeling özelliği taşıyor. Yorgun ayakları canlandırıp daha genç bir yapıya kavuşturuyor. Ayrıca yoğun bir nemlendirme özelliği vardır. Sürekli olarak yorgun ayak sıkıntısı yaşıyorsanız ya da gün içinde ayakları yoran bir işiniz var ise kesinlikle kullanın. İçeriğinde avokado yağı,volkanik kum,aloe vera bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ayak Bakımı Kategorimize Göz Atın

 

2.Aveda Ayak Bakım Ürünü

Fiyatı: 112 TL

 

Ciltte biriken ölü derileri arındırıyor ve ferahlık sağlıyor. Görünümü çok fazla güzelleştirip müthiş bir parlaklık kazandırıyor. Ayrıca masaj etkisi yaparak rahatlamayı garanti ediyor. İçeriğinde meyve asitleri,jojoba yağı ve lavanta yağı bulunmaktadır. Çok güvenli bir içeriğe sahiptir.

 

3.Sephora Ayak Maskesi

Fiyatı: 25 TL

 

Tek kullanımlık olan kağıt yüz maskelerinin ayaklar için olanıdır. Diğer adı da ayak maskesi denebilir. Bu maske ayakta ortalama olarak 20-25 dakika kalarak ayakları yumuşatıp bakım yapıyor. Haftada 1 kere düzenli uygulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca fiyatı da ekonomiktir. İçeriğinde badem yağı ihtiva etmektedir.

 

4.Caudalıe Ayak İçin Güzellik Kremi

Fiyatı: 42 TL

 

İçeriğindeki formül sayesinden kesinlikle yağlı bir yapısı yoktur. Yani sürdükten sonra bir yağlı his oluşmayacaktır.Kuru ve lekeli ayaklar için oluşturulmuştur. Ayaklarınızda leke var ve birazda nemsiz kuru ise bu ürünü tercih edebilirsiniz. İnternet üzerinden güvenli sitelerden ya da kozmetikçilerden satın alabilirsiniz.

 

5.Burt’s Bees Hindistan Cevizi Özlü Ayak Kremi

Fiyatı: 86 TL

 

Ayak sağlığı ve güzelliği için müthiş bir ürün. Düzenli kullanıldığında ortaya harika sonuçlar çıkarıyor. Bunda içeriğinin zengin olmasının etkisi büyük. İçeriğinde antioksidan bakımından zengin Hindistan cevizi yağı, E vitamini, biberiye ve nane özleri bulunmaktadır. Kullanımı ise her gün yatmadan önce ayaklara sürüp, temiz bir çorap geçirip, sabah kalkıldığında ise ayaklar ılık su ile durulanma şeklinde olmaktadır.

 

6.L’ occıtane Kuru Ciltler İçin Ayak Kremi

Fiyatı: 138 TL

 

Kültleşmiş ve çok kuru ayaklar için  oluşturulmuş çok etkili bir üründür. Düzenli kullanımla çok bakımlı ayakların garantisini veriyor. İçeriğinde çok fazla oranda shea yağı, arnika ve lavanta özü var. Bu maddeler çok iyi bir içeriğe sahip olduğunu teyit ediyor. İnternet üzerinden cilt ürünü satan internet sitelerinden ya da kozmetikçilerden satın alabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git